شكست ركورد جورچين با الگوريتم رياضي

ریاضی سرا        www.riazisara.irمحقق دانشگاه كورنل نيويورك يك الگوريتم رياضي را طراحي كرده كه مي‌تواند 10 هزار نقطه جورچين را ظرف 24 ساعت تكميل كند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اندرو گالاگهر در حالي اين الگوريتم را طراحي كرده كه در شركت عكاسي كوداك مشغول كار بوده است.

اين الگوريتم با تقليد از شيوه حل جورچين توسط انسانها توانسته ركورد سال پيش 3300 تكه را بشكند.

اين برنامه همچنين مي‌تواند چندين جورچين را در حالي كه با هم تركيب شده‌اند، در يك زمان حل كرده و حتي براي كنار هم چيدن اسناد تكه‌تكه شده و مصنوعات باستان شناسی مورد استفاده قرار گيرد.

برخلاف ديگر نرم‌افزارها كه تنها به تحليل لبه‌هاي قطعات مي‌پردازند، الگوريتم گالاگهر به چگونگي گسترش طرحهاي رنگي در ميان قطعات نگاه مي‌كند. براي مثال اگر يك قطعه از قطعه سمت چپ يا راست روشنتر باشد، احتمالا اين قطعه از سمت روشن در كنار قطعه روشنتر و از سمت تيره در كنار قطعه تيره‌تر قرار خواهد گرفت.

البته اين الگوريتم اكنون تنها با جورچينهاي داراي قطعات مربع كار كرده كه حل آنها به دليل شكل غيرقابل حل آنها بسيار مشكل است. اين برنانه به محاسبه يك امتياز براي هر جفت پرداخته و از اين جفتها براي جمع‌كردن تمام جورچين استفاده مي‌كند.

اين برنامه ابتدا با دو قطعه آغاز شده كه بهترين هم‌نشيني را با هم دارند، سپس دو قطعه بعدي وارد شده و همينطور ادامه پيدا مي‌كند اما اين قطعات حتما با هم مجاور نيستند كه به الگوريتم اجازه كار در بخشهاي مختلف جورچين را بصورت يكباره مي‌دهد.

شيوه‌هاي پيشين تنها قادر بر كار بر روي يك بخش بوده كه شناسايي اشتباهات را در آن سخت مي‌كرد. اين سيستم قرار است در نشست ماه جاري ديدگاه رايانه و تشخیص الگو در رودآيلند ارائه شود.

گالانگهر به جز حل جورچين از عناصر الگوريتم خود براي ورود به رقابت تكه‌تكه دارپا در سال گذشته نيز استفاده كرده بود كه در آن شركت‌كنندگان بايد يك مجموعه اسناد تكه‌تكه را در كنار هم قرار مي‌دادند. تلاش وي در ميان شركت‌كنندگان در جايگاه هفدهم قرار گرفت كه گالانگهر دليل آنرا ديجيتالي بودن تصاوير و عملكرد سخت آنها با الگوريتم وي عنوان كرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.